Povodňový plán obce Pátek



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Hlavním tokem na území obce je Sánský kanál, který převádí část průtoku z Cidliny do Mrliny. Sánský kanál napájí také všechna vodní díla v katastru – obtočné rybníky. Průtok v kanálu lze regulovat pomocí sánského jezu, v minulosti nebyly přímo s tímto tokem zaznamenány žádné problémy. Ostatní toky na území obce jsou meliorační kanály odvodňující oblast a odvádějící přebytečnou dešťovou vodu, popřípadě i odtok z rybníků. Kanály jsou náchylné na zanášení, objevují se také problémy s nekapacitními propustky či negativním dopadem rozšiřující se zástavby území.
Na území obce Pátek došlo v červnu 2013 v důsledku přívalových dešťů k rozvodnění melioračních kanálů a následnému vzniku povodňové situace – zaplavení jihozápadní části obce. 
Hlavním povodňovým problémem obce jsou splachy z polí, které jsou odváděny z území melioračními strouhami. Tyto strouhy ústí do Sánského kanálu. Dalším povodňovým problémem je zpětné vzdutí ze Sánského kanálu v případě vzestupu jeho hladiny od řeky Mrliny. Pro snížení rizika ohrožení splachy a zpětným vzdutím obec realizovala plán osazení vybraných propustků stavítky. Díky tomu je možné cílené řízení rozlivu při povodňové vlně a následné odlehčení v korytech toků a ochraně intravilánu obce Pátek. Z důvodu poměrně specifického podloží je obec zapojena do několika vodohospodářských projektů, jejichž cílem je především monitoring podzemních vod. Dále je za potřebí sledovat také stavy a průtoky na řece Cidlině a Mrlině. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Pátek, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Povodeň v roce 2013
Zaplavení obce bylo spíše povrchové do 0,4 - 0,5 m v nejhlubším místě u trafostanice v ulici V Ohrádkách. Zaplavena byla přízemí několika objektů, úseky ulic, několik zahrad a fotbalové hřiště. 
Po vyhodnocení stavu bylo rozhodnuto o zahrazení propustku v silnici č. III/32812, kterým prochází hlavní kanál (vedoucí přes hřiště), tím došlo k vytvoření zdrže a rozlivu vody na pole nad propustkem – následně bylo možné začít odčerpávat rozlivy v obci.
Písemný záznam o povodni v roce 2013 z obecního zpravodaje:
"Začátkem měsíce června 2013 nás nemile překvapily povodně, které tentokrát postihly i Pátek. Během prvních červnových dní spadlo nadprůměrné množství dešťových srážek, které se již neměly kam vsáknout a způsobily záplavy v části obce. Téměř všichni jsme měli zatopené sklepy, studny a zahrady a bohužel někteří i svá obydlí. Od nedělního poledne – 1. 6. 2013 zápasili s velkou vodou členové Sboru dobrovolných hasičů Pátek, kteří byli na nohou téměř nepřetržitě do noci z pondělí na úterý. Na pomoc nám přijelo celkem 14 sborů dobrovolných hasičů z okolí a dva profesionální sbory. Na odklízení následků povodní se pracovalo až do konce týdne. Poděkování za obětavou práci patří všem zasahujícím členům SDH Pátek a také všem spoluobčanům, kteří se dobrovolně za vytrvalého deště zapojili do záchranných prací a do likvidace následků povodní."