Povodňový plán města Klimkovice



Charakteristika zájmového území

Město Klimkovice se nachází v Moravskoslezském kraji, ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Ostrava. K 1. 1. 2021 zde bylo evidováno 4 498 obyvatel.

Klimkovice jsou malé slezské město při jihozápadním okraji Ostravy na nejvýchodnějších výběžcích Nízkého Jeseníku a na okraji Ostravské pánve. Součástí města Klimkovice jsou části Josefovice, Hýlov, Václavovice a Mexiko. Ačkoli město leží v těsném sousedství Ostravy, nemá průmyslový charakter. V místní části Hýlov se nacházejí jodová Sanatoria Klimkovice. Mezi Klimkovicemi a Hýlovem byl postaven Tunel Klimkovice, kterým vede dálnice D1. Klimkovice leží na hlavní silnici I/47 Hranice - Odry - Fulnek - Bílovec - Ostrava. V centru města se nachází zámek, ve kterém sídlí městský úřad.

Řeka Polančice protéká osou intravilánu, potok Rakovec přitéká ze severu. Z hlediska vodních ploch se zde nachází rybník Mexiko, Tisův rybník a Písečný rybník. Dále se jedná o rybníky na Polančici - zámecké rybníky a další bezejmenné rybníky.

Město leží na rozhraní různých typů krajin. Ze západní strany je to malebná zvlněná krajina s lesními porosty, na kterou navazují pole a TTP a intravilán. Nejvyšším bodem je kopec ležící u Hýlova s nadmořskou výškou 339 m. Většina krajiny je odlesněná.


Katastrální území města Klimkovice

Katastrální území města Klimkovice

 

Geomorfologické a geologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží většina zájmového území do provincie Západní Karpaty, soustavy Vněkarpatské sníženiny, podsoustavy Západní Vněkarpatské sníženiny, celku Moravská brána, podcelku Oderská brána a okrsku Klimkovická pahorkatina.

Západní část katastru (místní část Hýlov) geomorfologicky náleží do provincie Česká vysočinaKrkonošsko-jesenické soustavyJesenické podsoustavy, celku Nízký jeseník, podcelku Vítkovská vrchovina a okrsku Děhylovská pahorkatina. V malé míře (v oblasti sanatoria) zasahuje na území města okrsek Těškovická pahorkatina.

Okrsek Klimkovická pahorkatina je plochá pahorkatina s rozlohou 144,58 km2. Je tvořená pleistocenními sedimenty pevninského zalednění a eolickými sprašovými hlínami. Periglaciální povrch je tvořen hlavně plošinami, široce zaoblenými rozvodními hřbety (na glacifluviálních a glacilakustrinních sedimentech a na štěrcích hlavní terasy řeky Odry) a široce rozevřenými, často suchými asymetrickými údolími.

Okrsek Děhylovská pahorkatina je členitá pahorkatina s rozlohou 63,96 km2. Je tvořená převážně spodnokarbonskými břidlicemi kyjovických vrstev. Vyskytují se zde denudační zbytky sedimentů kontinentálního zalednění. Jedná se o plochý erozně denudační povrch s výrazným průlomovým, tektonicky podmíněným údolím řeky Opavy u obce Děhylov.

Okrsek Těškovická pahorkatina je členitá pahorkatina s rozlohou 155,05 km2. Je tvořená spodnokarbonskými břidlicemi a drobami hradecko-kyjovického souvrství a vyskytují se zde denudační zbytky sedimentů badenu. Jedná se o oblast s erozně denudačním povrchem s plošinami holoroviny, široce zaoblenými hřbety a hlubokými údolími.

Nejvyšším místem Klimkovického katastru je vrch Mezihoří (382 m n. m.), nejnižší místo je při odtoku řeky Polančice (238 m n. m.).

Jižní část katastru města Klimkovice je z geologického hlediska tvořena především spraší a sprašovou hlínou. V severní části města se navíc vyskytuje břidlice, prachovec a droba. Podél všech vodních toků v území se vyskytuje hlína, písek a štěrk.


Struktura půdního fondu

Na území města Klimkovice v jeho jižní části dominuje půdní typ luvizem oglejená, místy doplněný pseudoglejí modální. V severní části města se vyskytuje vedle luvizemě oglejené také půdní typ kambizem oglejená, kambizem modální, hnědozem oglejená nebo kambizem psefitická. Podél všech vodních toků v území se nachází půdní typ fluvizem glejová.

Podrobnosti o zmíněných půdních typech jsou uvedeny v Taxonomickém klasifikačními systému půd ČR, detailní prostorové uspořádání půdních typů zobrazuje Půdní mapa 1:50 000 vytvořená Českou geologickou službou.

Celková rozloha řešeného území činí 1 463,7 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se v území města vyskytují. Dle tabulky je zjevné, že majoritní zastoupení má v zájmovém území využití půdního fondu jako orná půda (951,4 ha). Dále následuje ostatní plocha (157,6 ha), zahrada (118,8 ha), lesní pozemek (115,1 ha), trvalý travní porost (50,5 ha), zastavěná plocha a nádvoří (48,2 ha) a vodní plocha (21,4 ha). Ovocný sad se rozkládá pouze na 0,6 ha.

Využití pozemků ve městě Klimkovice (dle ČSÚ k 1. 1. 2021)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 951,4 ha 65,0 %
Chmelnice 0,0 ha 0,0 %
Vinice 0,0 ha 0,0 %
Zahrady 118,8 ha 8,1 %
Sady 0,6 ha 0,0 %
Trvalé travní porosty 50,5 ha 3,5 %
Lesní půda 115,1 ha 7,9 %
Vodní plochy 21,4 ha 1,5 %
Zastavěné plochy 48,2 ha 3,3 %
Ostatní plochy 157,6 ha 10,8 %
Celková výměra k.ú. 1 463,7 ha 100,0 %


Klimatické charakteristiky

Na území města Klimkovice je podle portálu klimatickazmena.cz hodnota průměrné roční teploty vzduchu (za normálové období 1981-2010) v intervalu 8,1 - 10 °C a průměrný roční srážkový úhrn v intervalu 651 - 700 mm.

Podle Quittovy klimatické klasifikace (za období let 1961-2000) spadá území města do teplé klimatické oblasti MT10. 

Lokalita je tak charakterizována dlouhým, teplým a suchým létem, velmi krátkým přechodným obdobím s teplým až mírně teplým jarem a podzimem, krátkou, mírně teplou, suchou až velmi suchou zimou s velmi krátkým trváním sněhové pokrývky.

Charakteristika vybrané klimatické oblasti MT10

Charakteristika MT10
Počet letních dnů 40 - 50
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 140 - 160
Počet mrazových dnů 110 - 130
Počet ledových dnů 30 - 40
Průměrná teplota v lednu [°C] -2 - (-3)
Průměrná teplota v červenci [°C] 17 - 18
Průměrná teplota v dubnu [°C] 7 - 8
Průměrná teplota v říjnu [°C] 7 - 8
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 100 - 120
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 400 - 450
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 200 - 250
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 50 - 60
Počet zamračených dnů 120 - 150
Počet jasných dnů 40 - 50