Povodňový plán obce Jimlín



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Jimlín lze v současnosti předpokládat potenciální možnost výskytu všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, nicméně riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je obec ohrožována soustředěným povrchovým odtokem. Jde zejména o lokality Zeměchy - pod Liščím vrchem, Zeměchy - Pod Hájem a Zeměchy - Na drahách. 
V nejbližším okolí obce se nachází převážně orná půda a převážně zemědělská území s příměsí přirozené vegetace. Tyto plochy jsou na přívalové srážky nejcitlivější zejména díky své malé retenční schopnosti. Přívalové srážky potom v kombinaci s výraznou sklonitostí terénu způsobují odnos ornice, v extrémních případech může dojít i k sesuvům půdy.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Jimlín, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

"Obec Jimlín byla postižena povodněmi 11. července roku 1921, 5. května roku 1978, 18.-20. července roku 1981 a 9. srpna roku 1981."
11. července 1921
"První ze zmíněných povodní postihla obec 11. července 1921. Do Jimlína přišla velká bouře, která trvala od půl jedné do 4. hodiny ranní. O páté hodině ranní přišla do obce velká voda, která vnikla do domů s č. p. 11, 12 a 30."
5. května 1978
"Druhá ze zmíněných povodní postihla obec Jimlín 5. 5. 1978, která byla způsobena bouřkou s velkým deštěm. Spadlo tolik vody, že se rozvodnil vodní tok Hasina. Voda se valila celým korytem a těžko se vešla pod most přes silnici v Jimlíně. Za mostem se voda vylila z břehů, valila se přes chmelnici a do nově upravené požární nádrže pod tratí u Purkytových. Nádrž musela být vypuštěna a vyčištěna."
18.-20. července 1981
"Třetí ze zmíněných povodní postihla obec 18.-20. července roku 1981. V těchto dnech nepřetržitě vydatně pršelo, takže se rozvodnil vodní tok Hasina a most pod silnicí v Jimlíně nestačil všechnu vodu pojmout, takže se vylila na přilehlá pole. Voda vnikla do sklepů a do studní některých domků, zvláště po levé straně silnice vedoucí do Opočna. Členové SPO měli hodně práce s čerpáním vody ze zatopených sklepů a studní. Dvacátého prvního července pršet přestalo, ale byly časté přeháňky, takže zatopená pole vůbec nevysychala."
9. srpna roku 1981
"Čtvrtá ze zmíněných povodní způsobila největší škody v obci. Povodeň postihla obec 9. 8. 1981. Mezi 23. a 24. hodinou přišla bouřka, v rámci které vydatně pršelo. Střed bouře byl na podlesí, v Konětopech a Pnětlukách, kde došlo k průtrži mračen. Spadla tam velká spousta vody, která se valila vodním tokem Hasinou k Jimlínu. Již v noci ve 2 hodiny po půlnoci objížděli funkcionáři MNV ze Hřivic všechny ohrožené obce a upozorňovali na nebezpečí. Voda dorazila do Jimlína asi kolem 3. hodiny ráno. Mezi Opočnem a Jimlínem zaplavila pole a dosahovala až k silnici na Opočno. Vnikala na dvorky a do sklepů a také do bytů domků na levé straně silnice. V Jimlíně zaplavila pole mezi silnicí na Zbrašín a do Jimlína, převalila se přes silnici a vnikla do prodejny potravin Jednota, kde dosáhla výše cca 30 cm. Vodní tok Hasina nestačil pojmout takovou spoustu vod, aby ji odvedl dále směrem na Lipenec. Voda zaplavovala pole, stále stoupala, a když naplnila pole mezi silnicemi vedoucí na Lipenec a do Jimlína, proudila stále víc propustí pod silnicí do Zeměch. To bylo již v 6 hodin ráno. Voda zaplavila zahrádky, naplnila rybník na návsi v Zeměchách, a protože nestačila odtékat, začala vystupovat na vozovky na návsi a vnikala do přilehlých domků. Po 7. hodině ranní bylo na vozovkách na návsi v Zeměchách asi 60 cm vody. Lidé zachraňovali nábytek v ohrožených domcích, vynášeli jej na půdu. V bytech plavala podlahová krytina i menší kusy nábytku. Voda stále proudila v korytě vodního toku Hasina až do poledne, teprve potom její nápor začal polevovat. Dne 10. srpna klesla hladina pouze o 12 cm, v noci a ráno 11. srpna se již stáhla z návsi do rybníka a do náhonu. Něco podobného nepamatují ani nejstarší občanů v Zeměchách. Voda ze zaplavených polí nezmizela ani do konce roku. Asi 6 ha polí nemohlo být sklizeno. Byly zaplaveny 4 ha chmelnic."

Více viz kapitola Fotodokumentace.