Povodňový plán obce Skalička



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Skalička byla postižena povodněmi v letech 2006, 2009 a 2010. Všechny povodně byly způsobeny silnými přívalovými dešti, které způsobily vybřežení Hlubockého potoka. Ten následně zaplavil přilehlá obydlí, zejména domy s č. p. 47, 49, 61 a 62, zahrady, stodoly a komunikace. Škody na majetku se odhadují v řádech desítek tisíc korun. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Skalička, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Povodeň dne 9. 5. 2006
V důsledku silné vydatné srážkové činnosti došlo k výraznému zvýšení hladiny Hlubockého potoka a následně k jeho vybřežení. Zatopeny byly domy, sklepy a zahrady nemovitostí podél toku.

"Písemná zpráva povodňové aktivity ve dnech 9. 5. 2006 (upravená):
Nejvýznamnější akcí uplynulých měsíců bylo nejen pro místní SDH, ale i pro celou obec, likvidování následků průtrže mračen. Vydatný déšť spojený s kroupovou záplavou stihl v úterý 9. května během jediné hodiny vyplavit v naší obci několik sklepů a garáží. O nánosech bahna, které voda přinesla z polí a zanechala nejen na komunikacích, ani nemluvě.
Situace byla nejhorší na dolním konci Skaličky, kde chybělo jen pár centimetrů od vyplavení dolního patra rodinného domu. Obrovskou spoušť v podobě několik desítek centimetrů silné vrstvy bahna jsme zase pomohli odklidit ve dvoře vedlejší chalupy a na přilehlé cestě na Kamenec. Přeplněné kanály však zanechaly bahno i uprostřed obce a dokonce na horním konci Skaličky, kde byla pod bahnem komunikace a i garáž. 
"Písemná zpráva povodňové aktivity ze dne 24. 06. 2009
Poslední roky zlobí přívalové deště a dali o sobě vědět i letos, kdy se ke konci června v půl desáté večer vylil potok u Řehákového. Následoval rychlý výjezd, kde jsme provedli protipovodňová opatření stavbou hrází z pytlů s pískem a monitorovali situaci v osadě Kamenec. Škody naštěstí nebyly velké a doufejme, že to tak bude i nadále. Druhý den jsme celkem v pěti případech pomohli spoluobčanům odstranit napáchané škody, přičemž se bohužel poškodila naše zásahová stříkačka PSM 12. Živelná pohroma také odhalila nedostatečnou vybavenost jednotky pro případ podobných událostí a je potřeba to řešit.
Povodeň dne 16. 5. 2010
Povodeň byla způsobena trvalými a vydatnými dešti, které nejvíce zasáhli beskydskou oblast.  

"Písemná zpráva povodňové aktivity ze dne 16. 5. 2010
Uplynulé měsíce byly pro naše hasiče velice hektické a vytížené, protože k obvyklým činnostem nás i letos zasáhli povodně na řece Bečvě a to hned dvakrát. Naše jednotka vyjela na žádost paní starostky v neděli 16.5. večer k rozvodněnému potoku v obci a následovali další události spojené s povodněmi. Naše zásahová jednotka zasahovala 8 dní u 23 událostí, kde prováděla např. evakuaci osob v osadě Kamenec v součinnosti s HZS Hranice, evakuaci ohrožených býků, čerpání sklepů, studní a septiků, stavbu ochranných hrází z pytlů a také jsme zasahovali v zahrádkářské kolonii v Hranicích. Celkem členové zásahové jednotky obce Skalička odpracovali při povodni 278 hodin. Přístup členů naší jednotky k těmto zásahům byl vzorný a příkladný a tímto bych chtěl všem poděkovat za odvedenou práci, kterou při povodni odvedli.