Povodňový plán obce Chvalčov



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy (zejména táním, dešťovými srážkami, chodem ledů), kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody. Přirozenou povodní je i stav, při kterém voda může způsobit škody tím, že nemůže z určitého území přirozeně odtékat (nebo je její odtok nedostatečný), nebo dochází k zaplavení území při soustředěném odtoku srážkových vod.

Za nebezpečí přirozené povodně se považují situace při:

  • dosažení stanoveného limitu vodního stavu nebo průtoku ve vodním toku a jeho stoupající tendenci
  • déletrvajících vydatných dešťových srážkách, popřípadě prognóze nebezpečí intenzivních dešťových srážek, očekávaném náhlém tání, nebezpečném chodu ledů nebo při vzniku nebezpečných ledových zácp a nápěchů

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami. Tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Vyskytují se zpravidla na všech tocích v zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně). Bývají označovány jako přívalové povodně (flashfloods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů

Na území obce Chvalčov lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi je obec ohrožena zejména v období jarního tání (únor - březen), obzvlášť pokud je tání kombinováno se srážkami a při letních intenzivních deštích (přívalová povodeň). Erozní rýhy v území potvrzují výskyt mnoha povodňových událostí z minulosti. Dříve nebyl s povodněmi v lokalitě zásadní problém, voda se rozlila před Mlýnským náhonem do trvalých travních porostů a nezpůsobovala větší škody. S nárůstem výstavby nemovitostí mnohdy nevhodně umístěných v místech, kde se občasně koncentrovala voda, dochází ke škodám jak na soukromém, tak na obecním majetku. 

Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Chvalčov, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

Historické povodně

První a zároveň nejvýznamnější povodeň postihla obec 6. července 1997. Silné přívalové srážky trvaly do 9. července. Druhá vlna povodně zasáhla obec 18. července 1997 a trvala do 21. července. Husté dešťové srážky způsobily rozvodnění vodního toku Bystřičky a maximální naplnění koryta. Povodní bylo ohroženo několik rodinných domů (např. č. p.: 124, 501, 485) nebo most v ulici Školní.
Další významné povodně postihly obec 2. června 2010 a 30. června 2011. Silné přívalové srážky zvedly hladinu toku Bystřičky a v některých částech obce došlo k jeho vybřežení. HZS musely čerpat vodu z komunikací, které ohrožovala objekty obyvatel obce, zejména sklepy a přízemí.
Poslední povodně zasáhly obec 20. června a 24. července 2020. Obě povodně byly způsobeny hustými přívalovými srážkami, které byly doprovázeny silným větrem.