Povodňový plán SO ORP Bystřice nad Pernštejnem



Hydrologické údaje

Základní údaje o vodních tocích na území SO ORP Bystřice nad Pernštejnem

Přehled vodních toků a jejich správců na území SO ORP Bystřice nad Pernštejnem a v jeho okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní toky".

Území SO ORP Bystřice nad Pernštejnem spadá do působnosti Povodí Moravy, s. p.

Nejvýznamnějším vodním tokem na území je vodní tok Svratka, která pramení v Českomoravské vrchovině pod Žákovou horou v nadmořské výšce 771,9 m, její délka činí 168,5 km a plocha povodí 7 115,6 km2. Je levostranným přítokem Dyje, do které se vlévá ve střední nádrži Nové Mlýny na ř. km 53,2. Průměrný průtok u ústí je 27,24 m3/s.

V letech 1947-1958 byla na řece Svratce vybudována přehradní nádrž Vír I. Betonová hráz měřící 76,5 m je druhá nejvyšší v České republice. Přehradní nádrž slouží jako zdroj pitné vody pro oblast Bystřice nad Pernštejnem, Nového Města na Moravě, Žďáru nad Sázavou a pro Brněnský oblastní vodovod. Dále se využívá k zajištění trvalého minimálního průtoku, ke snížení povodňových průtoků a ke špičkové výrobě elektřiny. V roce 1954 byla uvedena do provozu vyrovnávací nádrž Vír II, která se využívá k vyrovnání nepravidelných odtoků ze špičkového provozu elektrárny Vír I.

Vodní tok Svratka je ustanoven ve vyhlášce č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významný vodní tok.

Dalším důležitým vodním tokem území SO ORP je Bystřice. Ta pramení v lokalitě Žebřík pod intravilánem místní části Horní Koníkov, v nadmořské výšce 695 m. Odtud pokračuje jihovýchodním směrem ke Lhotě, kde kopíruje celou západní hranici obce, v jižní části území obce vtéká do Skalského rybníka, dále přes Bohuňov, ze severozápadu proniká do Bystřice nad Pernštejnem, vlévá se do Domanínského rybníka, pokračuje přes intravilán města, kde se následně stáčí východním směrem. Východně od Bystřice nad Pernštejnem, mezi Dvořištěm a Lesoňovicemi, se údolí vodního toku výrazně prohlubuje a jeho tok se obrací velkými oblouky na sever. Zde se nad levým břehem nachází zřícenina hradu Aueršperk, kterou vodní tok obtéká ze tří stran. Na dolním toku protéká převážně zalesněným územím. Údolím je vedena silnice II/388 spojující Bystřici nad Pernštejnem s obcí Vír. Ve Víru se pod vodní nádrží Vír I vlévá jako pravostranný přítok vodního toku Svratka v ř. km 107. Délka vodního toku Bystřice činí 26,2 km s plochou povodí 62,1 km2.

Vodní tok Bystřice je ustanoven ve vyhlášce č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významný vodní tok

Nedvědička, na horním toku nazývaná též Zuberský potok, pramení v lesích severně od obce Zubří v nadmořské výšce cca 700 m. Říčka teče převážně jihovýchodním směrem. Na horním toku napájí velký Zuberský rybník, u obce Rozsochy posiluje její tok zleva Rozsošský potok. V Rožné přibírá zprava svůj největší přítok potok Rožínku. Odtud proudí hlubokým údolím k obci Věžná, pod kterou se stáčí na východ. V Nedvědici zprava ústí do Svratky v jejím ř. km 89,1. Délka toku činí 28,5 km s plochou povodí 84,3 km2.

Vodní tok Nedvědička je ustanoven ve vyhlášce č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významný vodní tok.

Bobrůvka (Loučka) pramení 1 km západně od Rokytna v nadmořské výšce 724,99 m. Přímo v Novém Městě na Moravě protéká několika rybníky a dále teče směrem k jihu přes Radešínskou Svratku do Bobrové, kde se stáčí k východu a následně k jihovýchodu. Za obcí Strážek vstupuje do hlubokého údolí a přes Újezd u Tišnova pokračuje do Dolních Louček, kde se stéká s Libochovkou a následně pravostranně vyústí do Svratky. Délka toku od pramene po soutok s Libochovkou je 54,5 km, až po soutok se Svratkou je délka toku 62,61 km. Plocha povodí před soutokem s Libochovkou má plochu 236,9 km².

Vodní tok Bobrůvka (Loučka) je ustanoven ve vyhlášce č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významný vodní tok.

Vodní toky na území SO ORP Bystřice nad Pernštejnem delší než 0,5 km

  

Základní údaje o vodních dílech na území SO ORP Bystřice nad Pernštejnem

Přehled vodních děl na území SO ORP Bystřice nad Pernštejnem naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní díla".
Na území SO ORP Bystřice nad Pernštejnem se nachází několik vodních děl a objektů, z nichž nejvýznamnějším je Vír I, řadící se dle TBD do I. kategorie. Z II. TBD kategorie to jsou Zlatkov kaliště II a kaliště II v Dolní Rožínce. Také se na území SO ORP nachází několik vodních děl spadající do III. a IV. TBD kategorie. Na území jednotlivých obcí najdeme rybníky a další vodní díla o různé velikosti.