Povodňový plán města Ivančice



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Pro město Ivančice je největším nebezpečím přívalový déšť, který způsobuje zvýšení hladiny vodních toků a jejich vylití z koryta. Na území města Ivančice lze v současnosti předpokládat potenciální možnost výskytu všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, nicméně riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. 

V nedávné historii bylo město Ivančice naposledy zasaženo povodněmi v roce 2008, 2009, 2010 a 2015. K povodni došlo v důsledku především lokálních přívalových dešťů a následného vybřežení vodních toků. 

Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území města Ivančice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Povodeň 1985
Nejrozsáhlejší povodeň způsobená vydatnými srážkami nastala na území SO ORP Ivančice. Dne 22. 5. 1985 dosáhl průtok v Ivančicích hodnoty 233 m3/s (při průměrném ročním průtoku 11,5 m3/s) a výška hladiny dosáhla 536 cm.
Povodeň 2002
Povodně v srpnu roku 2002 byly způsobeny vydatnými dlouhotrvajícími dešti. Kulminační hladina v Ivančicích dosáhla hodnoty 376 cm při průměrném ročním stavu 138 cm.
Povodeň 2006

Hladina v řece Jihlavě dosahovala maxima. Docházelo k pytlování a výstavbě hrází v místní části Alexovice, Letkovice, Němčice, Ivančice, tak aby se zamezilo zaplavení domů. Příčinou bylo rychlé tání sněhové pokrývky na v horním povodí řek. Ve městě byl vyhlášen krizový stav. Škody a náklady na zamezení povodní a odstranění následků byly vyčíslovány na 89 000 Kč.

Povodeň červenec 2006
Jarní povodeň na přelomu měsíců března a dubna způsobená rychlým táním sněhové pokrývky způsobila zvýšení hladiny nejextrémněji na vodních tocích Dyje, Morava, Sázava, Lužnice a Nežárka, kde bylo místy dosaženo průtoků s dobou opakování 50 let (na Dyji a Moravě i více než 100 let). Celorepublikově způsobila tato povodeň největší škody na zemědělské půdě, z krajů byl nejvíce postižen právě kraj Jihomoravský. Ve městě Ivančice došlo ke vzlínání vody z kanálů a zaplavení chatových oblastí umístěných poblíž vodních toků.
Povodeň 2008

Povodně zapříčiněné silnými srážkami v okolí Ivančic. Došlo k rozvodnění řek a také Mřenkova potoka. Došlo k zanesení propustků a vstupu do kanalizace města. Byla zaplavena Mřenkova ulice, ulice Široká, Tesařovo náměstí.

Povodeň 2009

Přívalové srážky v místní části Budkovice. Zaplaveny byly domy a ulice. Náklady na odstranění škod nebyly vyčísleny.

Povodeň 2010

Povodeň byla zapříčiněna intenzivními srážkami. Došlo k rozvodnění Mřenkova potoka. Zaplavena byla Mřenkova ulice, ulice Široká, Tesařovo náměstí a Palackého náměstí, došlo k zanesení kanalizace bahnem a roztržená místní komunikace na dvou místech. Oprava byla vyčíslena na 1 000 000 Kč.

Povodeň 2015
V roce 2015 byla zasažena oblast místní části Alexovice. Došlo ke splavení zeminy z pole nad místní částí. Zaplaveny byly domy a ulice a byla zanesená kanalizace.