Povodňový plán městyse Svojanov



Charakteristika zájmového území

Městys Svojanov se nachází v Pardubickém kraji, ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Polička. K 31. 12. 2022 bylo v městysi evidováno 360 obyvatel. Městys Svojanov se nachází v okrese Svitavy, na pomezí Čech a Moravy. Leží v hlubokém údolí říčky Křetínky a jeho nejvýše položená část dosahuje 460 m n. m. Městys tvoří celkem 6 místních částí: Dolní Lhota, Hutě, Předměstí, Svojanov, Starý Svojanov (Svárov) a Studenec. Celkový ráz krajiny v okolí městyse je členitý a více než polovina rozlohy katastrálního území je zalesněná. Rozloha městyse je 1 389,4 ha.

Katastrální území městyse Svojanov

 

Geomorfologické a geologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží zájmové území do provincie Česká vysočina. Většina území spadá do soustavy Česko-moravská soustava, podsoustavy Českomoravská vrchovina, celku Hornosvartecká vrchovina, podcelku Nedvědická vrchovina a okrsků Jedlovská plošina na severozápadě KÚ a Vírská vrchovina na jihozápadě KÚ. Místní část Starý Svojanov spadá do soustavy Česká tabule, podsoustavy Východočeská tabule, celku Svitavská pahorkatina, podcelku Českotřebovská vrchovina a okrsku Kozlovský hřbet.

Okrsek Jedlovská plošina s rozlohou 80,12 km2 má pestré geologické složení (diority až granodiority, gabra, fylity, svory, rohovcové ruly, zvrásněné silurské břidlice) převážně poličského krystalinika. Nachází se zde horniny zarovnané předkřídovým zarovnaným povrchem, který byl obnažen v důsledku odnosu křídových usazenin. Plošina je zvlněná převážně plochými údolími přítoků Svratky a Svitavy.

Okrsek Vírská vrchovina je členitá vrchovina až hornatina s rozlohou 59,67 km2, která je tvořena krystalickými břidlicemi, především svrateckého, poličského a letovického krystalinika. Tvoří úzký pruh členitého vrchovinného terénu na rozvodí mezi řekami Svratkou a Svitavou. Jedná se o hluboko zaříznuté údolí Svratky u Víru, které představuje nejhlubší údolní zářez na Českomoravské vrchovině.

Okrsek Kozlovský hřbet je plochá vrchovina v povodí Divoké a Tiché Orlice, Loučné a Svitavy s rozlohou 324,04 km2. Nachází se na slínovcích, prachovcích, jílovcích a pískovcích cenomanu, spodního, stř. a svrchního turonu, s ojedinělými granodiority. Jedná se o silně rozčleněný erozně denudační povrch v oblasti asymetrické potštejnské antiklinály s pásmem nejv. elevací na SV-V, s výraznými strukturně podmíněnými tvary odkrytého granodioritového jádra potštejnské antiklinály na S, charakterizovaný řadou kuest (s čely většinou na SV-V, na J na J-JZ), se zbytky neogenních říčních štěrků a písků a pliocenními terasami Tiché Orlice, proťatý hluboce zaříznutým antecedentním údolím Tiché Orlice.

Na území městyse Svojanov se z geologického hlediska nachází ve východní části především vápnité jílovce až slínovce, pískovce arkózovité a živcové (facie kvádrových pískovců), pískovce vápnito-jílovité, glaukonitické, místy s rohovci. V severozápadní části KÚ se nachází převážně svor a amfibolit, zatímco v jihozápadní části se navíc vyskytuje dvojslídá pararula s granátem, dolomitický vápenec krystalický nebo kamenitý až hlinito-kamenitý sediment. Koryta vodních toků jsou tvořena nezpevněným sedimentem.

Digitální model reliéfu na území městyse Svojanov

Sklonitostní poměry na území městyse Svojanov

Struktura půdního fondu

Na území městyse Svojanov dominuje půdní typ kambizem modální. V okrajových částech katastru je tento půdní typ doplněn také kambizemí dystrickou, kambizemí dystrickou rankerovou a kambizemí mesobazickou. Koryta vodních toků jsou tvořena půdním typem fluvizem glejová.

Podrobnosti o zmíněných půdních typech jsou uvedeny v Taxonomickém klasifikačními systému půd ČR, detailní prostorové uspořádání půdních typů zobrazuje Půdní mapa 1:50 000 vytvořená Českou geologickou službou.

Celková rozloha řešeného území činí 1 389,4 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se na území městyse vyskytují.

Využití pozemků na území městyse Svojanov (dle ČSÚ k 31. 12. 2022)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 270,6 ha 19,5 %
Chmelnice 0,0 ha 0,0 %
Vinice 0,0 ha 0,0 %
Zahrady 44,5 ha 3,2 %
Sady 0,2 ha 0,0 %
Trvalé travní porosty 329,3 ha 23,7 %
Lesní půda 639,3 ha 46,0 %
Vodní plochy 12,3 ha 0,9 %
Zastavěné plochy 11,2 ha 0,8 %
Ostatní plochy 82 ha 5,9 %
Celková výměra k.ú. 1 389,4 ha 100,0 %


Klimatické charakteristiky

Na území městyse Svojanov je podle portálu klimatickazmena.cz hodnota průměrné roční teploty vzduchu (za normálové období 1981-2010) v intervalu 7,1 - 8 °C a průměrný roční srážkový úhrn v intervalu 651 - 700 mm.

Podle Quittovy klimatické klasifikace (za období let 1961-2000) spadá území městyse do mírně teplé klimatické oblasti MT3.

Lokalita se tak vyznačuje krátkým, mírným až mírně chladným a suchým až mírně suchým létem, normálním až dlouhým přechodným obdobím s mírným jarem a mírným podzimem a normálně dlouhou, mírnou až mírně chladnou suchou až mírně suchou zimou s normálním až krátkým trváním sněhové pokrývky. Následující tabulka charakterizuje klima v dané lokalitě.

Charakteristika vybrané klimatické oblasti MT3

Charakteristika MT3
Počet letních dnů 20 - 30
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 120 - 140
Počet mrazových dnů 130 - 160
Počet ledových dnů 40 - 50
Průměrná teplota v lednu [°C] -3 - (-4)
Průměrná teplota v červenci [°C] 16 - 17
Průměrná teplota v dubnu [°C] 6 - 7
Průměrná teplota v říjnu [°C] 6 - 7
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 110 - 120
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 350 - 450
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 250 - 300
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 60 - 100
Počet zamračených dnů 120 - 150
Počet jasných dnů 40 - 50