Povodňový plán obce Štítina



Zvláštní povodeň

Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:

  • technická příčina havárie díla
  • silné zemětřesení
  • letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
  • válečný konflikt
  • teroristický útok
Na potoku Sedlinka se v Opavě - Pusté Polomi nachází malá vodní nádrž Sedlinka, která by mohla v případě havárie vyvolat povodeň většího rozsahu a způsobit ohrožení obce Štítina.

Další potenciálně významné nebezpečí z hlediska zvláštní povodně mohou pro obec Štítina představovat vodní nádrže Kružberk a Slezská Harta, které byly vybudovány na řece Moravici severně od města Budišov nad Budišovkou.

Zákresy potenciálních rozlivů zvláštních povodní, které mohou vzniknout při havárii vodního díla Kružberk, případně Slezská Harta, jsou neveřejné a jsou k dispozici přihlášeným uživatelům v mapové prohlížečce povodňového plánu.

Scénář zvláštní povodně na Vodním díle Slezská Harta
Následující informace byly převzaty z diplomové práce Ochrana obyvatelstva pod vodním dílem Slezská Harta (Bc. Jan Sobota, 2019, str. 32-33). Autor diplomové práce použil informace z dokumentu Plán ochrany území pod vodními díly Slezská Harta a Kružberk před zvláštní povodí z roku 2005 (aktualizováno v roce 2016):

"Doba vzestupné větve průlomové vlny (než průtok dosáhne 54 500 m3s-1) pvzniklé v důsledku extrémního naplnění nádrže je spočítána přibližně na 0,25 hod a celková doba zvláštní povodně na 25 hod., než průtok poklesne na stoletý průtok Q100. Průlomová vlna se transformuje v profilu hráze níže položeného vodního díla Kružberk na vlnu o průtoku 33 600 m3s-1 a paprsek překonávající korunu hráze bude 14,4 metrů vysoký. K ohrožení tělesa hráze by nemělo dojít a manipulace VD Kružberk zvláštní povodeň významně neovlivní, ani případné protržení hráze nemá významný vliv na průběh průlomové vlny (pouze se navýší objem a prodlouží sestupná větev zvláštní povodně). V údolí Moravice se vlna kvůli tvaru údolí transformuje pouze částečně a k výraznému rozlivu dojde až pod městem Hradec nad Moravicí a dále údolní nivou řeky Opavy a Odry. Katastrofální dopady na zasaženém území, hlavně pod vodním dílem, lze definovat jako zastavení života. Průlomová vlna bude postupovat rychlostí 15 kmh-1 (postupová doba), kterou ovlivní průtoky řeky Opavy a Odry. Do Bohumína dorazí průlomová vlna za 6 hodin a k transformaci vlny na stoletou Q100 dojde až za hranicí České republiky."

Vymezením dopadů zvláštní povodně na úzeí pod přehradami Slezská Harta a Kružberk se zabývá také studie "Vodní dílo Slezská Harta, Vodní dílo Kružberk" - studie kritických provozních situací pro kaskádu vodních děl", kterou zpracovala firma Hydro Expert dpol. s. r. o. Praha v listopadu 1999. Studie zkoumala teoretickou možnost poruchy tělesa hráze přelitím za mimořádné povodně a narušení vnitřní erozí při dysfunkčním styku těsnícího jádra s injekční chodbou. Analýzy kritických provozních situací obsažené ve studii jsou shrnuty v digitálním povodňovém plánu SO ORP Ostrava.

Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.

Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:

  • plnění nádrží nad max. hladinu a hrozí přelití hráze,
  • výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi,
  • eroze tělesa hráze při prudkých lijácích,
  • vývraty stromů na tělese hráze apod.

V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.

Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat obce na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.


Vodní díla v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.