Povodňový plán města Budišov nad Budišovkou



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. 

V nedávné historii bylo město Budišov nad Budišovkou zasaženo povodněmi v důsledku lokálních přívalových srážek dne 24. 6. 2009. K povodni došlo v důsledku lokálního přívalového deště, který vyvolal splachy z okolních svahů. Proud vody napáchal škody především na nezpevněných komunikacích, z nichž odnesl svrchní štěrkový kryt. Dobrovolní hasiči odčerpávali vodu z několika sklepů a také z místní základní školy v ulici Československé armády. Dále musely být evakuovány děti a personál z místního dětského tábora. Hasiči zasahovali také u rybníku v ulici Berounská, kde došlo k ucpání stavidla naplaveninami. Souhrnné vyhodnocení povodňových situací na konci jara a na začátku léta 2009 v územní působnosti ostravské pobočky ČHMÚ je k dispozici v dokumentu "Vyhodnocení průběhu povodně na RPP ČHMÚ Ostrava ve dnech 21.6. až 5.7.2009".

Povodeň město zasáhla také na jaře 2006, kdy byla způsobena táním sněhové pokrývky v kombinaci s dešťovými srážkami. Souhrnné vyhodnocení povodňové situace na jaře 2006 pro území celé České republiky, vypracované ČHMÚ, je k dispozici na webové stránce http://voda.chmi.cz/pov06/obsah.html.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území města Budišov nad Budišovkou, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.