Povodňový plán obce Velké Losiny



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Velké Losiny lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na Račince může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Velké Losiny, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 

Historické povodně

Obec Velké Losiny byla několikrát zasažena povodní z přívalových dešťů, kdy došlo k rozvodnění potoku Račinka, který protékal lázeňským areálem. Archivní zdroje dokládají povodně již z konce 18. století, ale periodicky byly lázně zaplavovány i v průběhu 19. století.

Nejvýznamněji přívalová povodeň zasáhla v roce 1927, kdy došlo dokonce ke dvěma povodňovým situacím během měsíce (5. května a 4. června 1927). Rozvodněné toky Račinky a Losinky zaplavily obec a v lázeňském areálu způsobily značné škody na budovách i v lázeňském parku.
Tato událost byla prvním impulsem pro rozhodnutí obecní rady pro regulaci koryta Losinky (v letech 1928 - 1931) a také o regulaci koryta Račinky v úseku lázní (v letech 1931 - 1932).

Při regulačních pracích byla napřímena okresní silnice na Žárovou, původně vedoucí těsně kolem vily "Franziska". Vybudován byl nový betonový most přes Račinku a zrušeno bylo nedaleko položené lázeňské kluziště (nacházelo se před dnešním silničním mostem na levém břehu). Při této příležitosti byl také zavezen "Labutí rybník" před vilou "Franziska".