Povodňový plán obce Těšetice



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Těšetice byla nejvýrazněji postižena povodněmi v letech 1947, 1970, 1985, 1990, 2005 a 2019. Ohroženy jsou především objekty v místní části Vojnice s č. p. 27, 28, 42, 45, 47, 49, 50, 51 a 81 a v samotné Těšetici č. p. 143, 134, 163, 165 a 199. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Těšetice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 Historické povodně

Povodeň 20.3.1947
Jedná se o první zaznamenanou povodeň, která postihla obec Těšetice. Vlivem rychlého tání sněhu způsobeného prudkým oteplením došlo k vybřežení vodního toku Blata. Bylo zaplaveno staveniště nově budované školy a pole Trávníky.

"Písemná zpráva povodně 20.3.1947"
Dne 20. března 1947 postihla Těšetice povodeň následkem prudkého oteplení a tání. Voda tekla tak vysoko, že sahala skoro až po vozovku mostu u školy. Bylo zatopeno staveniště nově budované školy a celé pole zvané Trávníky.
Povodeň v roce 1970 
Jednalo se o druhou historickou povodeň, která postihla obec Těšetice. Vlivem přívalových dešťů a následnému vybřežení vodních toků Šumice a Blata byla zatopena místní část Rataje a Vojnice.
Povodeň dne 7.6.1985
Při třetí povodni v obci Těšetice došlo vlivem silných přívalových srážek k zatopení sklepů rodinných domů v místní části Vojnice.

"Písemná zpráva povodně 7.6.1985" 
Dne 7. června 1985 po 18 hodině přišla do Vojnic velká voda. Někde kolem Třech lipek došlo k průtrži mračen a voda se odtud valila do vsi. Kanály nestačily takový příval zvládnout. Přes silnici teklo 20-30 cm vody. Mnoho sklepů bylo zatopeno. Když voda opadla, byla většina vesnice pokryta blátem, které odstraňovali hasiči proudy vody.
Povodeň dne 13.5.1990
Opět došlo k silným přívalovým dešťům, které způsobily splach z polí a následné zatopení objektů v obci.

"Písemná zpráva povodně ze dne 13. 5. 1990" 
Dne 13.5. asi ve 13 hod. přišel prudký déšť s krupobitím. Tehdy za 1 hodinu napršelo 75 mm vody. Na některých místech padal také sníh. Ten se místy udržel ještě několik dní. Příval vody byl tak silný, že voda z polí mezi Loučany, Ratajemi a Těšeticemi se nestačila vsakovat a nalila se na Novou čtvrť do Těšetic, kde zatopila sklepy novostaveb v řadové zástavbě. Snad všechny hasičské sbory z okolních vesnic přijely, aby voda ze zatopených sklepů byla co nejdřív vyčerpána. Nebylo to jednoduché, vody bylo mnoho a také požární stříkačky pracovaly až do pozdních večerních hodin.
Povodně v letech 2005 a 2019
Poslední dvě povodně byly způsobeny přívalovými dešti. V obou případech došlo k zaplavení místního fotbalového hřiště a v roce 2019 také k zaplavení několika objektů.