Povodňový plán statutárního města Opava



Hydrologické údaje

Základní údaje o vodních tocích na území statutárního města Opava

Přehled vodních toků a jejich správců na území statutárního města Opava a v jeho okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní toky".

Nejvýznamnější vodní tok, z hlediska povodňového ohrožení, na území statutárního města Opava je vodní tok Opava. Opava vzniká soutokem dvou zdrojnic - Střední a Černé Opavy - ve Vrbně pod Pradědem v nadmořské výšce okolo 535 m. Černá Opava pramení při severozápadních svazích Orlíku a Střední Opava (někdy též Zlatá Opava) pramení na severovýchodních svazích Pradědu. Délka toku činí 110,7 km. Plocha povodí činí 2 089 km2. Od ústí Opavice až do Opavy-Vávrovic tvoří státní hranici s Polskem v délce cca 25 km. Největším přítokem je řeka Moravice. Z Vrbna pod Pradědem teče řeka jihovýchodním směrem až do Nových Heřminov, kde se směr toku stáčí na severovýchod, kam teče až do Krnova. Z Krnova teče jihovýchodním směrem přes statutární město Opava, kde proniká do území ze severozápadu, kde protéká zařízlým údolím, přes intravilán a pokračuje směrem na jihovýchod, kde opouští území statutárního města. Jihovýchodním směrem pokračuje přes města Kravaře, Dolní Benešov, Hlučín až k ústí do Odry v Ostravě-Svinově (ř. km 21,5). Opava je ustanovena ve vyhlášce č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významný vodní tok.

Území statutárního města je dále ovlivněno také vodním tokem Moravice. Moravice pramení na katastrálním území obce Malá Morávka zhruba 3 km jižně od vrcholu Praděd v nadmořské výšce zhruba 1 325 m. Její tok dále pokračuje směrem k jihu až do města Břidličná, kde se tok stáčí směrem k východu. Před vstupem do vodní nádrže Slezská Harta se směr toku stáčí na jihovýchod. Moravice protéká dále vodním dílem Kružberk. Pod vodním dílem tok silně meandruje a stáčí se směrem na severovýchod, protéká městem Hradec nad Moravicí. Poté již ve stejném směru vstupuje do katastrálního území statutárního města Opava, kde se v ř. km 33, 8 vlévá zprava do Opavy. Plocha povodí činí 715,769 km2Moravice je ustanovena ve vyhlášce č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významný vodní tok.

Základní hydrologické charakteristiky Opavy a Moravice

Místo profiluř. kmQa [m3/s]N-leté průtoky [m3/s]
151050100
Hlásný profil kat. A Děhylov, Opava 7,45 13,6 101 228 296 482 576
Hlásný profil kat. A Opava, Opava 35,40 6,33 45,6 124 171 312 388
Hlásný profil kat. A Branka u Opavy, Moravice 6,22 5,33 63 129 162 249 291

 

Vodní tok Velká pramení ve východní části katastrálního území obce Bratříkovice v nadmořské výšce okolo 400 m. Tok dále pokračuje východním směrem přes intravilán obcí Nový Dvůr, Stěbořice a dále přes městkou část Zlatníky. Vlévá se zprava do Opavy v severní části katastru v ř. km 39,4.

Podélný sklon vodního toku Velká

 

Hvozdnice (ČHP 2-02-02-0940-0-00) pramení ve východní části katastrálního území obce Razová v nadmořské výšce přibližně 590 m. Její tok pokračuje směrem k jihu až k obci Leskovec nad Moravicí, kde se stáčí směrem k jihovýchodu. Protéká přes intravilán obcí Jakartovice, Mladecko, Dolní Životice a Otice, za kterými vstupuje do území statutárního města Opava. Zde se v ř. km 4,85 vlévá zleva do Moravice. Hvozdnice je ustanovena ve vyhlášce č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významný vodní tok.

Vodní toky na území statutárního města Opava


Základní údaje o vodních dílech na území statutárního města Opava

Přehled vodních děl na území statutárního města Opava naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní díla".
Na území statutárního města Opava se vyskytuje celkem 12 vodních děl. Jedná se o celkem 5 jezů, 3 usazovací nádrže, 3 vodní nádrže a 1 poldr. Dále se na území statutárního města vyskytuje koupaliště a místní plovárna.