Povodňový plán obce Lomnice



Charakteristika zájmového území

Obec Lomnice se nachází ve střední části Karlovarského kraje v území obce s rozšířenou působností Sokolov. Obec Lomnice se nachází v oblasti silně poznamenané povrchovou těžbou uhlí a doprovodných surovin. První zmínka o obci Lomnice pochází z roku 1339. K 31. 12. 2016 bylo v obci evidováno 1 312 obyvatel. Rozloha katastru obce činí 1 384,75 ha.

Nejvýznamnější vodní tok na území obce Lomnice je Lomnický potok, který pramení v Krušných horách na jižním svahu Vysoké jedle ve výšce 710 m n. m. Do zájmového území proniká Lomnický potok ze severu a teče v zatrubnění jižním směrem, kde proniká do intravilánu obce Lomnice. Následně teče Lomnický potok podél komunikace III/21028 a v městysi Svatava ústí zleva do vodního toku Svatava v ř. km 1,500.

Řešené území obce je složeno ze dvou katastrálních území - Lomnice u Sokolova a Týn u Lomnice. Obec Lomnice se dále skládá ze dvou částí obce - Lomnice a Týn. V obci se nachází dvě základní sídelní jednotky (ZSJ), která nesou stejné pojmenování jako části obce.

Intravilán obce Lomnice se rozkládá v krajině silně poznamenané člověkem. Přibližně 42 % území obce je postiženo důlní činností. Zástavba je soustředěna podél Lomnického potoka a je tvořena rodinnými domy, obytnými domy a výrobními areály, které se nachází v severozápadní a východní části obce. Neurbanizované území obce je v západní části postiženo rozsáhlou těžbou. Během těžební činnosti došlo k velké devastaci krajiny v blízkém okolí obce a z těchto důvodů dochází k rozsáhlé rekultivaci výsypek. V území obce se nachází velké množství vodních nádrží, které byly vytvořeny nebo vznikly jako následek těžební činnosti a rekultivací. V intravilánu obce se nachází obecní rybník. Územím obce prochází komunikace II/210, III/1812 a III/21028. Zásobení objektů obce Lomnice pitnou vodou je zajišťováno ze společného vodovodního potrubí, které je provozováno Vodárenskou akciovou společností Sokolov, s. r. o. V jižní části obce se nachází čistírna odpadních vod Lomnice. Významnými památkami na území obce je kostel sv. Jiljí a venkovský dům s č. p. 52.

lmn_prehledova_mapa
Znázornění území obce Lomnice

 

Geologické a geomorfologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží území obce Lomnice do provincie Česká vysočina, subprovincie Krušnohorská soustava, do dvou oblastí: Krušnohorské hornatiny a Podkrušnohorské oblastido dvou celků: Krušné hory a Sokolovská pánev, dvou podcelků: Klínovecká hornatina a Sokolovská pánev a dvou okrsků: Krajkovské pahorkatiny a Svatavské pánve.

Sokolovská pánev je druhým největším místem se zásobou hnědého uhlí v České republice. Dále se v Sokolovské pánvi nachází ložiska rud, zejména wolframových a měděných, jílu, kaolinu, stavebního kamene a štěrkopísku. Území obce je značně dotčeno těžbou nerostných surovin, v některých částech velmi výrazně poddolováno s výskytem hald, odvalů a výsypek. V jihovýchodní části zájmového území se nachází aktivní povrchový lom Jiří.

Intravilán obce Lomnice se rozkládá v podhůří Krušných hor ve velmi výškově členité krajině, která byla z větší části vytvořena člověkem jako důsledek rekultivací po důlní těžbě. Pouze západní a jižní část území obce byla minimálně dotčena, ale v budoucnu se počítá se zrušením silnice III/21028 a rozšířením lomu Jiří směrem na západ. Na sever od obce se nachází velký celek a dominanta - Velká Podkrušnohorská výsypka. Jihovýchodně od obce se nachází bývalý lom Lomnice, který dnes postupně přetěžuje větší a mohutnější lom Jiří. V jižní části obce Lomnice se nachází oblast zvaná Lomnické pinky, která je charakteristická propady po hlubinné těžbě, která dává za vznik rozmanitým stanovištím s různým mikroklimatem. Průměrná nadmořská výška obce činí 443 m n. m. a nejvyšším bodem je bezejmenný vrchol v severní části zájmového území o výšce cca 550 m n. m. Co se geologického složení týče, v zájmovém území převažují navážky, halda, výskypka a odval. Západní část je typická výskytem svoru, pískovce, křemence, slepence, písku, štěrkopísku, uhlí a jílu. Střed, východ a jih obce je tvořen kamenitým až hlinito-kamenitým sedimentem, jílovcem, jílem, pelokarbonátem a pískem.

lmn_vyskove_pomery
Výškové poměry na území obce Lomnice

lmn_sklonitostni_pomery
Sklonitostní poměry na území obce Lomnice

 

Struktura půdního fondu

V území obce Lomnice jednoznačně dominuje půdní typ antropozem. Půdní poměry na území obce byly ve druhé polovině 20. století silně ovlivněny těžbou uhlí a následnou lesnickou a zemědělskou rekultivací. V jižní části území se vyskytuje půdní typ pseudoglej. V okolí intravilánu se vyskytuje půdní typ kambizem a pseudoglej a podél vodních toků se nachází půdní typ glej. Západní část území je tvořena převážně půdním typem kambizem s ostrůvkovitým výskytem půdního typu pseudoglej a fluvizem.

Celková rozloha řešeného území činí 1 384,75 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se v území obce vyskytují. Dle tabulky je zjevné, že majoritní zastoupení má v zájmovém území využití půdního fondu jako ostatní plocha (917,65 ha). Zemědělská půda (105,63 ha) je tvořena ornou půdou (34,51 ha), trvalými travními porosty (53,97 ha) a zahradami (17,16 ha). Zbytek plochy území tvoří zejména lesní půda (340,10 ha) a zastavěné plochy a nádvoří (11,97 ha). Vodní plochy se rozkládají pouze na 9,40 ha.

 
Struktura a jednotlivé zastoupení druhů využití pozemků v obci Lomnice

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Zemědělská půda Zemědělská půda (ZP) celkem 105,63 ha 7,63 %
Orná půda ze ZP 34,51 ha 32,66 %
Zahrady ze ZP 17,16 ha 16,25 %
Trvalé travní porosty ze ZP 53,97 ha 51,09 %
Lesní půda 340,10 ha 24,56 %
Zastavěná plocha a nádvoří 11,97 ha 0,86 %
Vodní plocha 9,40 ha 0,68 %
Ostatní plocha 917,65 ha 66,27 %
Celková výměra 1 384,75 ha 100,00 %

Klimatické charakteristiky

Podle Quittovy klimatické klasifikace spadá majoritní část území obce do mírně teplé klimatické oblasti MT2. Severní a severozápadní část území spadá do mírně teplé klimatické oblasti MT3.

Zájmové území se vyznačuje krátkým, mírným až mírně chladným, suchým až mírně suchým létem a normálním až dlouhým přechodným obdobím s mírným jarem a mírným podzimem. Zima je normálně dlouhá, mírná až mírně chladná, suchá až mírně suchá s normálním až krátkým trváním sněhové pokrývky. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 6 - 7 °C. Dlouhodobě průměrné roční úhrny atmosférických srážek se pohybují v rozmezí 600 - 800 mm. Převládá západní a severozápadní proudění vzduchu.

Charakteristika vybraných klimatických oblastí MT3 a MT4

Charakteristika
MT3
MT4
Počet letních dnů 20 - 30 20 - 30
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 120 - 140 140 - 160
Počet mrazových dnů 130 - 160 110- 130
Počet ledových dnů 40 - 50 40 - 50
Průměrná teplota v lednu [°C]

(-3) - (-4)

(-2) - (-3)
Průměrná teplota v červenci [°C] 16 - 17 16 - 17
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 110- 120 110 - 120
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 60 - 100 60 - 80

Dle Corine Land Cover 2012 je severní část obce tvořena důlní skládkou. Směrem na jih přechází důlní skládka do ploch s křovinnou a travnatou vegetací a do pastvin. Ve středu území leží městská nesouvislá zástavba. Západ a jihozápad území je postižen těžbou surovin. Jih a západní výběžek obce je tvořen listnatými, jehličnatými a smíšenými lesy.

V zájmovém území se nenachází, ani do něho nezasahuje, žádné velkoplošné nebo maloplošné zvláště chráněné území. V zájmovém území se vyskytují dva prvky soustavy NATURA 2000 - evropsky významná lokalita Matyáš a Pískovna Erika.