Povodňový plán obce Bystřička



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Bystřička lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Těmito povodněmi je ohrožena zejména v období jarního tání (únor - duben), a to hlavně pokud je tání kombinováno se srážkami, a v období letních dlouhotrvajících dešťů. Obec Bystřička byla nejvýrazněji postižena povodněmi v letech 1997 a 2006. Další povodeň postihla obec Bystřička v srpnu roku 2007, v dubnu roku 2010 a zatím poslední povodeň postihla obec dne 5. 6. 2019. Vyšší frekvence výskytu povodní postihující intravilán obce Bystřička je způsobena její lokalizací v údolí s velmi výrazným sklonem svahů, po kterých dochází k povrchovému toku vod do intravilánu obce.  
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Bystřička, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Povodeň v roce 1997
Dne 5. – 8. července 1997 došlo vlivem vytrvalých srážek a přívalových dešťů k vybřežení vodního toku Bystřice, Bečva a Růžďka. Na vodním toku Bystřice se naplnila přehradní nádrž Bystřička a vystoupaná voda nekontrolovatelně odtékala přes bezpečnostní přeliv, což mělo za následek vylití vodního toku z koryta a zaplavení domů a pozemků. Škody na majetku byly dle odhadu tehdejšího pana starosty Ing. Karla Hurty zhruba 53 miliónů korun. Na několika rodinných domech byl vydán demoliční výměr, bylo poškozeno elektrické vedení, vodovodní a plynové vedení, došlo k sesuvům půd, byly propadlé komunikace a strženy mosty a lávky přes řeku.

"Dokumentuje článek místního deníku povodňové aktivity ve dnech 5. – 8. července 1997 (upravená):
V neděli 6. července 1997 déšť neustával a přehrada se plnila. Už v neděli odpoledne bylo zřejmé, že se bystřičská přehrada přelije. Kolem jedné hodiny v noci na pondělí to přišlo. Hráz se naplnila do té míry, že voda začala odtékat bezpečnostním přelivem. „Tuším, že z přehrady se valilo na sto dvacet kubíků vody za vteřinu. Spolu s dalšími místními přítoky pod přehradou to pak dole v obci dělalo až sto šedesát kubíků. Nedaleko odbočky do Růžďky jsme museli evakuovat několik chatařů, včetně jednoho vozíčkáře," popisuje dramatické chvíle Karel Hurta.
Mosty, které ustály první vlnu, postupně popadaly. Vydržela jen pevná silniční přemostění a železniční most těsně před soutokem se Vsetínskou Bečvou. Ostatní obecní mosty a lávky voda vzala. Škody byly obrovské. Nešla elektřina, potrhaný byl plynovod i obecní vodovod. Uvolnilo se několik sesuvů půdy. Voda ze studní nebyla k pití. Škody, které po sobě voda zanechala, se šplhaly do milionů korun. Jen znovupostavení mostu u pošty přišlo v roce po povodních na tři miliony.
Povodeň v roce 2006
Další povodeň postihla obec Bystřička v srpnu roku 2006, kdy vlivem přívalových dešťů došlo k zaplavení sklepů několika objektů.

"Písemná zpráva povodňové aktivity v roce 2010 (upravená):
Ve dvě hodiny odpoledne došlo k evakuaci dětského tábora od Michalíků. Kolem 16:00 hodiny byli občani upozorněni, aby v zájmu ochrany svého majetku odvezli motorová vozidla do míst, kde voda nedosáhla při povodních v roce 1997. Hladina v přehradě stoupala 20 cm za hodinu. Ve 20:00 hodin proběhla kontrola přítoku přehrady s hráznou přítok 26 modtok 17,5 m3. Neustále probíhalo odčerpání sklepů u Mikešů, Kutějů, Radka Šimčíka a Piskláků na OŮ. V devět hodin večer zapůjčuje SDH Jablůnka ponorné čerpadlo a stále se čerpá ze sklepů. V 6:00 hodin pouští přehrada polovinu odtoku co v noci. Hladina by měla být stabilní do soboty 12.8. 2006.

Velká voda ve dnech 07. 08. 2007
Vlivem dlouhotrvajících dešťů došlo k zaplavení několika objektů a na vodním toku Bystřička byl vyhlášen II. povodňový stupeň.

"Písemná zpráva povodňové aktivity ze dne 07. 08. 2007 (upravená):
V noci ze 6.8 na 7.8 2007 byla provedena vizuální prohlídka obce kvůli dlouho trvajícím dešti. V 2:30 hodin byl vyhlášen I. povodňový stupeň, protože přítok na přehradě činil 9 vteřinových kubíků a vypouštělo se 8,5 kubíků. V 6:00 hodin se rozlévala voda na komunikaci III. třídy a hustý vytrvalý déšť stále pokračoval. V 7:00 hodin oznámil hrázny, že hladina přítoku se zvedla na 19 kubivkých metrů za sekundu. V 8:30 hodin se přítok zvedl na 22 kubických metrů za sekundu a musí se odtok zvýšit na 17,2 vteřinových kubíků. Hladina přehrady stoupla za dva dny o 3,3 metry a rezerva činila 8 metrů. V jedenáct hodin dopoledne bylo vyhlášeno rozhlasem, možnost čerpání vody ze sklepů. Odčerpání se uskutečnilo U Mikešů, Karolů, Piskláků a Babiců a OÚ. 
Ve 12:00 hodin voda na přítoku do přehrady kulminovala a přítok klesl. Zároveň se snížila kapacita vypouštění na výpusti. 
Velká voda v roce 2010 
Další velká voda postihla obec Bystřička dne 18. 5. 2010. Vlivem silných dešťů stoupala voda ve vodní nádrži a vytekla přes přepusť. Zaplaveny byly zejména stánky a pláže okolo břehů.
Povodeň v roce 2019
Zatím poslední povodeň postihla obce Bystřička dne 5. 6. 2019, kdy vlivem silných přívalových dešťů došlo k vyhlášení III. SPA pro vodní tok Bystřička. V okolí přehrady došlo k sesuvu půdy, která zavalila místní komunikaci.
Hladina stoupla za hodinu z obvyklých sedmi až osmi centimetrů na 89, průtok se zvýšil z 0,38 metrů krychlových za vteřinu na 24,2 metrů krychlových. Třetí stupeň byl vyhlášen deset minut před třetí odpoledne.

Záznam o povodni ze dne 5.6.2019
“V hlásném profilu Bystřička nad nádrží na Bystřičce byl ve 14:50 SELČ po přívalovém dešti v bouřce dosažen 3. SPA. Podle radarového odhadu mohlo v bouřce, která setrvávala severozápadně od Vsetína téměř bez pohybu, spadnout až 40 mm srážek za předcházející 2 hodiny.“ sdělil kolem čtvrt na pět odpoledne ČHMÚ.