Povodňový plán městyse Spálov



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Městys Spálov byl postižen povodněmi v letech 1978, 1993 a 1997. Vyšší frekvence výskytu povodní postihující intravilán městyse Spálov je způsobena (především na začátku městyse) její lokalizací v zařízlém údolí s velmi výrazným sklonem svahů, po kterých dochází k povrchovému toku vod do intravilánu městyse. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území městyse Spálov, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu městyse. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

Historické povodně

Povodeň 1978
Povodeň, která postihla městys 5. června 1978, byla způsobena silným přívalovým deštěm. Zatopeny byly jak pozemky městyse, tak i komerční prostory budov. Množství škod bylo způsobeno také zemědělským subjektům na území městyse.
Povodeň 1993
Další povodeň ze 3. května 1993 byla způsobena opět přívalovým lijákem, kdy došlo po dlouhém suchém období k rychlému a výraznému vzestupu hladiny vodních toků. Během povodně byly poškozeny jak pozemky městyse, tak i soukromé a veřejné objekty spolu se sklepy obytných budov.
Povodeň 1997
V roce 1997 došlo dne 4. července 1997 k povodni, kterou způsobily dlouhotrvající deště 4. – 8. 7. 1997. Zasaženy byly opět pozemky městysu, rodinné domy, sklepy, rekreační prostory, komerční subjekty, školky. V důsledku dešťů došlo k vybřežení dvou místních rybníků. Během vybřežení vodního toku Odra, muselo dojít k evakuaci lidí z přilehlého dětského letního tábora. Dále k zatopení několika silnic a nutnosti odklonění automobilové dopravy. V městysi došlo k několikadennímu přerušení elektrického a telefonního spojení a přerušení dodávek vody kvůli zatopení Spálovského vodovodu. Přívalovou vodou z polí byly ohroženy především nemovitosti s č. p. 43, 42, 41. Dále pak obydlí v blízkosti potoka s č. p. 166, 48, 206 a 220. V rámci komerčních prostor pak rekreační areál Spálovský mlýn č. p. 123, hotel Maria Skála s č. p. 210 a areál dětského tábora. V těchto areálech se během letní sezóny rekreují stovky návštěvníků.