Povodňový plán obce Sazovice



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů

Na území obce Sazovice lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi mohou být toky Racková a Machovka a jejich přítoky zasaženy zejména v období jarního tání nebo vlivem déletrvající srážkové činnosti větší intenzity s velkoplošným zasažením. Povodeň může nastat taktéž v důsledku výskytu lokálních přívalových srážek velké intenzity zejména v letním bouřkovém období. 

V katastru obce Sazovice převažuje svažité zemědělsky obdělávané území, kde dochází při přívalových deštích nebo tání sněhu k rychlému zaplnění koryt uvedených vodotečí. K vybřežení dochází ve dvou vlnách – nejdříve je obec zaplavena z okolních pozemků a poté dorazí do obce povodňový průtok z horního povodí potoka Racková. Protože potoky a jejich přítoky protékají přímo obcí, a navíc je v obci i jejich soutok, nastávají v obci povodňové stavy i několikrát za rok. Voda vybřežuje v obydlených částech obce a zaplavuje domy, zahrady a podemílá komunikace. Velké množství splachů se potom projevuje silnou erozí na zemědělských pozemcích. Povodňový průtok devastuje koryto a zaplavené nemovitosti při vybřežení.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Sazovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.

 
 Místa ohrožená přívalovou povodní


Historické povodně

Povodeň 1997
V období katastrofální povodně v červenci 1997 došlo i v obci Sazovice a to v době od 6. do 8. července k nejrozsáhlejším záplavám. Rozlivem vodního toku Racková v úseku ř. km 3,000-4,500 byly ohroženy nemovitosti hlavně na levém břehu vodního toku Racková a dále fotbalové hřiště a koupaliště.
Povodně 22.8. a 7.9.2007
Na území obce Sazovice došlo ve dnech 22.8. a 7.9.2007 k povodňovým průtokům při prudkých deštích – přívalová povodeň. V uvedených dnech v dopoledních hodinách se při těchto prudkých deštích během půl hodiny zvýšil průtok vody v potoce Racková až na III. stupeň povodňové aktivity a na toku Machovka došlo k pomístnímu rozlití mimo koryta vodotečí a zaplavení okolních pozemků kolem toku. Povodeň kulminovala okolo poledne, voda v potoce Machovka opadávala asi dvě hodiny a v potoce Racková až do večerních hodin. Komunikace kolem potoka Machovka byla pomístně podemletá a zaplavená bahnem. V potoce Racková došlo k dalšímu podemletí a sesuvu břehů.

Přes extrémní průběh povodně nebylo nutné provést evakuaci obyvatel, nedošlo k újmě na zdraví či životech a nebyl vyhlášen havarijní stav. V roce 2008 byly opraveny nátrže břehů, v délce 200 m - od mostu u č.p. 118 směrem na Mysločovice, zpevněny břehy kameny, prohloubeno koryto a rozšířen průtok před mostem a za mostem u č.p. 118.
Povodeň 2. června 2010
Od 1. června 2010 přetrvával přes noc vydatný déšť. V pět hodin povodňová komise začala kontrolovat hladinu potoka Racková po celém katastrálním území, včetně přítoku Machovka a propustků z polí do bezejmenných přítoků, které ústí do hlavního toku Racková. Vlivem neustávajícího vydatného deště rozhodla povodňová komise, že bude vyhlášen 3. stupně povodňové aktivity. Začalo se s pytlováním písku a následným rozvozem pytlů do tří lokalit obce, kde si občané postupně pytle odebírali. Hasiči je rozváželi starším občanům, jejímž nemovitostem hrozilo zatopení. Utěsňovali dveře, vrata a vjezdy do domků.

Nejvíce byly postiženy domy v okolí multifunkčního sportovního areálu – zatopené sklepy, suterény, ve kterých jsou i obytné prostory. Zasaženy byly též nemovitosti v blízkosti přemostění potoka na „Bědachově“. Hasiči pomáhali občanům s bezpečným přechodem zatopených mostů a lávek. Lávka před č.p.2 nevydržela nápor valící se vody a praskla. Velkou škodu utrpěly též břehy potoka – nátrže, sesuvy břehů. Kanalizační vpusti a povrch místní komunikace podél potoka byly následkem zaplavení a proudící vody vymlety a narušeny.