Oblast toku Bečvy byla odedávna spojována s povodněmi. Po roce 1997 se zintenzivnily požadavky na řešení povodňových situací a zlepšení odtokových poměrů v území povodí Bečvy.
Povodňovými situacemi na Bečvě se po roce 1997 začaly zabývat nejen státní organizace, ale také další organizace zaměřující se na přírodě blízká protipovodňová opatření. Jednou z takových organizací je také Unie pro řeku Moravu.
Unie pro řeku Moravu je dobrovolné neziskové nevládní sdružení sloužící k poskytování obecně prospěšných činností v oblasti ochranyživotního prostředí. Unie byla založena v roce 1993. Jedním z cílů Unie je také pomoc s environmentální výchovou dětí i dospělých. K podpoře uvedených cílů sdružují občany a nevládní organizace. Motto Unie zní: "Řeky pro život".
K realizaci povodňových opatření lze využít přirozeného potenciálu krajiny a protipovodňová opatření mohou být v souladu s přírodou. To se snaží ukázat na příkladu studie "Bečva pro život".
Zabývá se především problémy klíčových úseků řeky Bečvy, které vedly Pöyry Environment a.s. (dále jen „Pöyry") a Povodí Moravy, s.p. (dále jen „Povodí Moravy") k rozhodnutí stavět poldr Teplice. Jedná se o úseky Bečvy v Přerově, Lipníku nad Bečvou a v Hranicích.
Cílem studie je podání koncepčního návrhu přírodě blízké protipovodňové ochrany sídel v Pobečví, která:
- je technicky reálná a funkčně bezpečná,
- je investičně i provozně levnější (ve srovnání s návrhy dle jiných studií)
- je snadněji financovatelná (po etapách – funkčních celcích),
- nezahrnuje stavbu poldru Teplice
- a vytváří podmínky pro spontánní revitalizaci řeky Bečvy a s tím související částečnou obnovu říčního kontinua a říční krajiny.
Celou studii, stejně jako další projekty Unie pro řeku Moravu naleznete zde.
Zdroj: http://www.uprm.cz/data/docs/becva/becva_studie.pdf