Povodňový plán města Fulnek



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území města Fulnek lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi mohou být Husí potok a Gručovka zasaženy zejména v období jarního tání nebo vlivem déletrvající srážkové činnosti větší intenzity s velkoplošným zasažením.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území města Fulnek jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 Historické povodně

Město Fulnek bylo zasaženo povodněmi v roce 1997, v červenci roku 2009 a v červnu roku 2020.
Povodeň v roce 1997
Povodně v roce 1997 způsobily neobyčejně intenzivní srážky s nadměrnými úhrny. Voda se hrnula místními částmi města a mnohdy zaskočené občany nutila v rychlosti opouštět svá obydlí.
Povodeň v roce 2009
V roce 2009 se po přívalovém dešti a bouřce rozvodnil Husí potok. Preventivně muselo být evakuováno i několik osob. Husí potok dosahoval úrovně lávek a mostů. Výše hladiny dosáhla 231 cm, což je 1 cm nad třetí povodňový stupeň. Povodeň napáchala škody zejména na majetku občanů. Bylo vytopeno mnoho obytných domů, poničené místní komunikace, lávky, garáže, znečištěné studny apod.
Povodeň v roce 2020
V roce 2020 způsobila kombinace přívalových dešťů s dlouhotrvajícím deštěm, splach materiálu z přilehlých zemědělských ploch do místní části Lukavec. Během povodní musely zasahovat složky integrovaného záchranného systému i dobrovolní hasiči.
Písemný záznam o povodni z roku 2020 (Pomoc fulneckých hasičů)
Červen 2020 byl ve znamení nadměrných srážek, což se promítlo do počtu výjezdů. Hasiči Fulnek vyjeli celkem k 24 událostem !!!

Dne 18. června - odpoledne jsme povoláni do Lukavce k pročištění propustku ucpaného po vydartných deštích. S jednotkou Lukavec dále čistíme cestu od nánosu bahna a kamení. 

Dne 19. června - po vydatných deštích byl proveden monitoring vodního toku a propustku kanálu v Lukavci, zda nedošlo k opětovnému zanesení bahnem. 
Písemný záznam o povodni z června 2020 ve zpravodaji Fulneku (slova místostarostky) 

Milí občané, čtenáři zpravodaje,
řečeno slovy klasika, způsob začátku letošního léta se zdá být poněkud nešťastný…

Koronavirové nebezpečí se prolnulo s nadměrně deštivým počasím, které přineslo lokální povodně a záplavy, při nichž musely zasahovat složky integrovaného záchranného systému i dobrovolní hasiči. V souvislosti s tím bych chtěla za obětavou práci poděkovat všem členům SDH Fulnek, kteří nejenže pomáhali při letošních problémech způsobených vytrvalými dešti, ale jsou oporou občanů i města doslova každý den. 

Mé poděkování patří také dobrovolným hasičům z Lukavce, kteří se velkou měrou, doslova ve dne v noci, podíleli na boji s vodním živlem, jenž do Lukavce vtrhl velkou silou a navíc opakovaně. Hasiči odčerpávali vodu a stavěli zábrany, zaměstnanci Technických služeb města Fulneku, k nimž rovněž směřuje můj dík, několikrát čistili kanály ucpané ornicí pláchnutou z polí. 

Obdivuhodní byli také občané Lukavce, kteří dělali vše pro to, aby zabránili další přívalové vlně. Ale přestože se sebevíc snažili, docházelo k dalšímu a dalšímu zatopení sklepů a domů, co uklidili, bylo za chvíli zpátky. Přesto se nevzdávali, projevili obrovské odhodlání, nezdolnou energii a ochotu pomáhat jeden druhému.

Jsem hrdá na to, že takoví lidé jsou občany našeho města. Rada Fulneku byla v neustálém kontaktu s osadním výborem Lukavce a město bylo připraveno kdykoliv přispět dalšími formami pomoci. Je jasné, že zmíněnou situaci je třeba urychleně probrat se všemi subjekty, které mohou přispět k jejímu vyřešení. 

Proto vedení města osloví jak vedení Povodí Odry a vedení ZD Vrchovina, které má v polích nad Lukavcem zasazenu pohanku a řepku, tak i složky integrovaného záchranného systému a dobrovolné hasiče, aby k diskusi přispěli svými zkušenostmi.